Strada Unii 27, Târgu Jiu 210007 +40 253 213 306 scoalagsavoiu@yahoo.com Luni - Vineri 7:30 - 18:00

Lecție online de istorie vie - uniforma militară

„Nu zidurile fac o școală, ci spiritul care domnește într-însa!” (Ferdinand I)uniforma militara

uniforma militara qrLuni, 10 Mai, începând cu ora 10⁰⁰, ne vedem online cu elevii Școlii Gimnaziale „Constantin Săvoiu” din Târgu Jiu, în cadrul proiectului educațional online „Uniforma militară, simbol al regalității românești”. Demersul nostru aduce în fața elevilor, prin intermediul platformei online Google Meet, o modalitate alternativă de a prezenta perioada monarhiei românești, promovare valorilor istorice și culturale, a regalității românești și uniformele pe care regii României le-au purtat de-a lungul timpului.

Le mulțumim pentru invitație și așteptăm cu nerăbdare să povestim despre proiectul nostru, despre ținutele militare purtate de regii Carol I, Ferdinand I și Mihai I, accesorii, explicații uniformologice, dar și evocări ale unor momente importante din timpul monarhiei românești.

Semper Fidelis Patriae!

Proiectul online "Uniforma militară, simbol al regalității românești", la București și Târgu Jiu